logo-380w

این سایت در حال تکمیل و بروزرسانی است

کوه سبلان

کوه سبلان در کجا قرار دارد ؟!

کوه سبلان از جاهای دیدنی مشگین شهر به شمار می‌رود و در استان اردبیل، ۳۵ کیلومتری شهر اردبیل، ۲۵ کیلومتری شهرستان مشگین شهر قرار دارد. (مشاهده در نقشه)

مسیرهای رسیدن به کوه سبلان

  • مسیر اول: برای دسترسی به مسیر صعود شمالی قله سبلان، باید از شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین‌ شهر، جانب جنوب بروید تا به آبگرم شابیل برسید. از آبگرم شابیل می‌توانید با خودرو خود را به پناهگاه سبلان برسانید. همچنین لندرورهای کرایه‌ای برای این مسیر وجود دارد. اگر هم ترجیح می‌دهید کمی بیشتر ورزش کنید، می‌توانید مسیر را پیاده بروید. طی مسیر با ماشین حدود نیم ساعت و به‌صورت پیاده چهار تا پنج ساعت طول می‌کشد.
  • مسیر دوم: برای دسترسی به مسیر صعود جنوبی سبلان، باید از پیست اسکی آلوارس حرکت خود را آغاز کنید. این پیست از سرعین حدود ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و مسیر آن آسفالت است. حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر پیش از رسیدن به پیست آلوارس، راهی شوسه در سمت چپ به چشم می‌خورد که به عشایر تعلق دارد و در امتداد کوه بالا می‌رود. این مسیر را می‌توانید با ماشین شاسی‌بلند یا به‌صورت پیاده طی کنید تا به محل چای گوزی برسید. اولین چادر عشایر در این محل واقع شده است. طی مسیر با ماشین حدود ۲۰ دقیقه و به‌صورت پیاده حدود دو ساعت به طول می‌انجامد. 
  • مسیر سوم: برای دسترسی به مسیر صعود غربی کوه سبلان، در مسیر تهران به مشگین شهر، خود را به سه‌راهی لاهرود برسانید. از آنجا باید به‌سمت آبگرم شابیل حرکت کنید. با هماهنگی قبلی می‌توانید برای طی این مسیر از لندرورهای محلی استفاده کنید. پس از شابیل، وارد جاده‌ای خاکی شوید تا به دریاچه قارا گول برسید. مسیر صعود از این نقطه آغاز می‌شود.

درباره کوه سبلان بیشتر بدانید ...

  • سبلان یا به ترکی آذربایجانی «ساوالان»، با ارتفاع ۴,۸۱۱ متر پس از قله دماوند و علم کوه، سومین قله بلند ایران به شمار می‌رود. آبگرم‌های طبیعی دامنه کوه، طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد و وجود یخچال‌ها و برف دائمی که موجب تاسیس پیست اسکی آلوارس شده است، از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های این ناحیه هستند. قله سبلان که در زبان تالشی با نام «سلفون» شناخته می‌شود، با شماره ۱۹۴۹۶/۱۲ در فهرست آثار طبیعی ملی کشور ثبت شده است. سند مالکیت این کوه از ارتفاع بالای ۳,۶۰۰ متری قله به وسعت ۶,۲۰۰ هکتار، در اختیار سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

    تقریبا می‌توان گفت صعود به ارتفاعات این کوه یا استفاده از چشمه‌های آب گرم، بهترین کارهایی است که در سفر به سبلان می‌توان انجام داد. ازاین‌رو، گردشگران و کوهنوردان بسیاری در تمام ایام سال به این کوهستان سفر می‌کنند.

جغرافیای کوه سبلان

بلان کوهی آتشفشانی و غیرفعال است که از دره قره‌سو در شمال غرب اردبیل شروع می‌شود و در سمت شرقی غربی تا کوه قوشاداغ امتداد دارد. مخروط آتشفشانی چینه‌ای سبلان را گدازه‌های سطحی به وسعت ۱,۲۰۰ کیلومتر مربع اشغال کرده است.

سبلان درمجموع سه قله مشهور دارد. بزرگ‌ترین قله سبلان، به «سلطان» شهره است. دو قله‌ دیگر نیز «هرم» و «کسری» نامیده می‌شوند. یکی دیگر از جاذبه‌های این منطقه که می‌توان آن را به‌نوعی نماد سبلان هم دانست، سنگی طبیعی به‌شکل یک عقاب است. این سنگ که با نام قارتال نیز شهرت دارد، در جبهه غربی قله سبلان و در کنار جان‌پناه واقع شده است.

دریاچه سبلان

نکته جذاب در مورد سبلان، وجود یک دریاچه بیضی‌شکل در بالای قله‌ آن است که گردشگران زیادی را به سوی این منطقه جذب می‌کند. دریاچه کوه سبلان عمقی حدود ۴۰ متر دارد. جز تابستان، آب دریاچه در دیگر ماه‌ها منجمد است؛ در ماه‌های تابستانی نیز این دریاچه آبی صاف و زلال دارد.

از آنجایی که آفتاب به بخش جنوبی دریاچه نمی‌رسد، این قسمت در تمام طول سال پوشیده از برف است. آب دریاچه از بارش باران و ذوب برف قله تامین می‌شود و جلبک‌ها و جانداران سخت‌پوست، عمده موجودات زنده‌ آن را تشکیل می‌دهند. پیرامون دریاچه نیز سنگ‌هایی با ابعاد بزرگ جای گرفته‌اند که از جنس بازالت، آندزیت و تراکیت هستند و گستره آن‌ها تا درون دریاچه امتداد می‌‌یابد. با قرارگیری در ارتفاع ۴,۸۱۱ متری، دریاچه سبلان در فهرست مرتفع‌ترین دریاچه‌های جهان ثبت شده است. 

مسیرهای صعود قله سبلان

مسیر شمال‌شرقی قله سبلان (پناهگاه سبلان)

مسیر شمال‌شرقی قله سبلان متداول‌ترین مسیر صعود سبلان است و بهترین مسیر برای کوهنوردان مبتدی به شمار می‌آيد. پناهگاه سبلان در ارتفاع ۳,۷۰۰ متری قرار دارد و با ماشین می‌توان به آن رسید. مسیر پناهگاه تا قله نیز پاکوب و مجهز به پرچم‌های راهنما است. طی فاصله پناهگاه تا قله سبلان، بسته به سرعت حرکت، چهار تا پنج ساعت به طول خواهد انجامید.

مسیر جبهه جنوبی قله سبلان

مسیر جبهه جنوبی قله سبلان فاقد پناهگاه یا جان‌پناه است و تنها گزینه اقامت آن شب‌مانی در کنار چادرهای عشایر محسوب می‌شود. مسیر اصلی صعود از کنار چای گوزی آغاز می‌شود و دو مسیر برای دسترسی به قله موجود است. بیشتر صعودها از مسیر اول انجام می‌شود که از منطقه قره مسجد می‌گذرد و طی آن حدود پنج تا ۶ ساعت زمان لازم دارد. مسیر دوم دشوارتر است و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

مسیر جبهه غربی قله سبلان

مسیر جبهه غربی قله سبلان از دریاچه‌ قارا گول آغاز می‌شود و پس از عبور از هرم چال و یخچال بزرگ، به پناهگاه غربی و در نهایت به قله‌های سبلان می‌انجامد. جان‌پناه غربی در ارتفاع ۴,۲۰۰ متری و سنگ عقاب در این مسیر واقع شده‌اند. در نظر داشته باشید که شن اسکی بعد از جان‌پناه تا قله می‌تواند انرژی زیادی را هنگام صعود بگیرد و هنگام بازگشت نیز مخاطره‌آمیز باشد. 

بهترین زمان سفر به کوه سبلان

بهترین زمان صعود به کوه سبلان اواسط بهار تا اواخر تابستان است؛ چراکه علاوه بر دوری از سرمای طاقت‌فرسای منطقه، کوه سبلان در تابستان طبیعتی چشم‌نواز دارد. در نظر داشته باشید که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، قله سبلان اغلب هوایی توفانی دارد. 

از طرفی، وجود پیست اسکی آلوارس و علاقه‌مندان به ماجراجویی‌های زمستانی، کوه سبلان را در فصل زمستان نیز پربازدید می‌کند.

آیا شما هم مقاله ای برای نشر دارید؟!

برای انتشار مقالات علمی خود در سایت ما ، با ما تماس بگیرید.